Politechnika Częstochowska i Ivel Electronics podbijają kosmos

18.12.2024 Informacje
Od początku roku akademickiego Politechnika Częstochowska i Ivel Electronics pracują nad wspólnym projektem, który zostanie zakończony wypuszczeniem w przestrzeń kosmiczną balonu stratosferycznego.

Studenci pięciu Wydziałów Politechniki Częstochowskiej projektują i budują balon, a fundatorem w całości jest Ivel Electronics.

Paulina Kołodziejczyk z Wydziału Zarządzania dba o komunikację i przepływ informacji.

Kamil Kasperski i Piotr Hejduk z Wydziału Budownictwa zajmują się modelowaniem konstrukcji i obliczeniami statycznymi.

Gabriel Komor i Jakub Leśniak z Wydziału Informatyki i Sztucznej Inteligencji odpowiadają za programowanie i testowanie płytek rozwojowych oraz rozwój i testy oprogramowania.

Vitaliy Tretyak, Sebastian Kułaga i Kamil Szewczyk z  Wydziału Inżynierii Mechanicznej będą regulować, podłączać i obsługiwać systemy sterownicze oraz projektować system mocowania kamery GoPro.

Krzysztof Kempa i Michał Sidorowicz z Wydziału Inżynierii Produkcji i Technologii Materiałów zajmą się symulacją lotu balonu i testowaniem materiałów.

Balony stratosferyczne są wykorzystywane głównie do prowadzenia badań naukowych i meteorologicznych na dużych wysokościach, gdzie standardowe metody nie są efektywne. Służą do zbierania danych atmosferycznych, monitorowania zmian klimatycznych oraz testowania technologii kosmicznych. Dodatkowo, bywają stosowane do misji telekomunikacyjnych i obserwacji astronomicznych.

Obserwujcie nasze media społecznościowe żeby być na bieżąco!

Galeria zdjęć

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Politechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej