Podsumowanie projektu przygotowania koncepcji zagospodarowania przestrzeni miejskiej na terenie kompleksu przemysłowego Elanex

10.06.2026 Informacje

W dniu 2 czerwca na Wydziale Zarządzania Politechniki Częstochowskiej odbyło się podsumowanie projektu przygotowania koncepcji zagospodarowania przestrzeni miejskiej na terenie kompleksu przemysłowego Elanex

Gościem specjalnym był zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Łukasz Kot.

W projekcie brali udział studenci kierunku Design i Zarządzanie Projektami. Spotkanie było okazją nie tylko do wręczenia podziękowań, ale także do zaprezentowania efektów ich wielomiesięcznej pracy, kreatywności i zaangażowania.

Projekt został zrealizowany we współpracy z Centrum Przedsiębiorczości Politechniki Częstochowskiej oraz Urzędem Miasta Częstochowy. Wspólne działania miały na celu opracowanie przez studentów elementów koncepcji rewitalizacji terenów poprzemysłowych dawnego Elanexu - jednego z najbardziej rozpoznawalnych obszarów przemysłowych w mieście.

W przygotowanych projektach dominowały propozycje przekształcenia terenu w huby usługowo‑handlowe, parki i przestrzenie zielone, a także koncepcje konwersji na dzielnicę mieszkaniową, strefę innowacji czy obszar wykorzystujący technologie high‑tech. Różnorodność pomysłów pokazuje, jak szerokie możliwości rozwoju kryją się w przestrzeniach poprzemysłowych oraz jak twórczo młodzi projektanci podchodzą do wyzwań urbanistycznych.

Spotkanie było również okazją do podkreślenia znaczenia współpracy między uczelnią, samorządem i instytucjami wspierającymi przedsiębiorczość. Takie inicjatywy pozwalają studentom zdobywać realne doświadczenia projektowe, a partnerom - korzystać z innowacyjnych spojrzeń i świeżych koncepcji. Współpraca tego typu wzmacnia relacje między środowiskiem akademickim a miastem, wspiera rozwój kompetencji przyszłych specjalistów oraz tworzy przestrzeń do wdrażania nowoczesnych, odpowiedzialnych społecznie rozwiązań.

Galeria zdjęć

Copyright © Politechnika Częstochowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Politechnika Częstochowska uczelnią dostępną.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Logo Fundusze EuropejskieFlaga PolskiLogo Narodowego Centrum Badań i RozwojuFlage Unii Europejskiej